e-dokumentacja medyczna

Oprogramowanie takie jak niebawem staną się obowiązkiem każdej placówki medycznej.
Dobrze jest już teraz wykupić odpowiadające nam licencje, ale czemu jest to potrzebne.
O tym w artykule.

Rejestracja online

Coraz więcej rzeczy w naszym życiu dzieje się online, zamówienia jedzenia, zakupy, spotkania ze znajomymi, a może w przyszłości nawet zapisy do lekarza.
Byłoby to z pewnością bardzo wygodne dla samych pacjentów, którzy czasami są w na tyle złym stanie zdrowia, że nie mogą sobie pozwolić na długie stanie w kolejce do lekarza.

Z tego co wiem to póki co żadna Polska przychodnia nie stosuje systemu rejestracji online, a szkoda, ponieważ byłby to duży ukłon w stronę potrzebującego pacjenta.

Kartoteka medyczna, nowy system

Komputery coraz bardziej dominują nasze życie i znaleźć je możemy już wszędzie.
Prawie każda gałąź biznesu, medycyny czy edukacji korzysta z ich pomocy, aby osiągnąć różne cele.
W szkołach wprowadza się dzienniki elektroniczne, a w szpitalach... No właśnie co w szpitalach. Niebawem wszystkie szpitale będą musiały się przerzucić na elektroniczne dokumentacje medyczne, do których będzie możliwy dostęp online.
Jest to z jednej strony bardzo dobre rozwiązanie, jednak z drugiej strony rodzi pewne problemy i komplikacje.
Jednym z problemów jest obowiązek przeszkolenia pracowników placówek medycznych z zakresu obsługi systemu, kolejnym jest przeniesienie pacjentów do bazy online.

Jednak to rozwiązanie ma więcej dobrych stron niż złych.

Zyskają z pewnością sami pacjenci, którzy nie będą musieli nosić ze sobą całej papierologii, a jedynie swój kod pacjenta.

Elektroniczna Dokumentacja W Polsce

e-dokumentacja medyczna
Rodzaje i zakres dokumentacji medycznej (która może występować zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej) został opisany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r.
w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania1. Przepisy te regulują również sposób wytwarzania, przechowywania i udostępniania tej dokumentacji.

Możliwość stosowania zamiennie dokumentacji papierowej, jak i elektronicznej dopuszcza w/w rozporządzenie, co dodatkowo potwierdzone jest w art.

56 ust.

1 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r.

o systemie informacji w ochronie zdrowia2: ?Do dnia 31 lipca 2014 r.
dokumentacja medyczna może być prowadzona w postaci papierowej lub elektronicznej?.

Po tym terminie dokumentacja medyczna wszystkich rodzajów oraz w całym zakresie będzie musiała być prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej. Na polskim rynku istnieje kilkunastu producentów oprogramowania klasy EDM, które w obecnym stanie prawnym mogą przechowywać, wytwarzać i udostępniać dokumentację medyczną w zakresie nie realizującym w całości jej definicji prawnej.

Od 1 sierpnia 2017 (termin ten przesunięto z 1 sierpnia 201434) systemy klasy EDM będą musiały realizować te zadania w zakresie całkowicie zgodnym z wymaganiami w/w rozporządzenia.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroniczna_Dokumentacja_Medyczna.

Widok do druku:

e-dokumentacja medyczna